Pourlopowa chandra dotyka blisko 80 procent Polaków. Objawia się ona m.in. niechęcią do pracy, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Aby tego uniknąć, trzeba stopniowo zanurzać się w zawodową rzeczywistość i zadbać o relaks po pracy. I nie bać się, że coś nam się nie uda. Przez dwa tygodnie - bo tyle na ogół trwa przeciętny polski urlop - z pewnością nie ubyło nam wiedzy i kompetencji...

zmęczenie po urlopieFot. Pixabay.com 

Zdecydowana większość ludzi cierpi na spadek formy tuż po powrocie z wakacyjnego wyjazdu. Badania naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie pokazały, że wydajność pracowników wracających z urlopu wynosi zaledwie 40 procent. W Polsce na pourlopowe przygnębienie skarży się dwukrotnie więcej osób. Przypadłość ta, nazywana syndromem post-holiday spleen, objawia się rozkojarzeniem, niemożnością skupienia uwagi na obowiązkach zawodowych, bólami głowy, przygnębieniem i rozdrażnieniem. Zamiast pogodnego nastroju energii do działania pojawia się przygnębienie i złość, że wystarczyło parę dni w pracy, by zapomnieć, że się w ogóle na urlopie było.

Stan pourlopowej chandry utrzymuje się zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. Nie należy się tym niepokoić, chyba że przygnębienie i poczucie zniechęcenia nie mijają po tym czasie. Wtedy warto skontaktować się ze specjalistą, może to być bowiem początek głębszych zaburzeń nastroju, które tak naprawdę z wakacyjną przerwą nie mają nic wspólnego. Lekarze zgodnie podkreślają, że długotrwała apatia i przygnębienie są na ogół oznaką poważniejszych zaburzeń.

Aby złagodzić skutki pierwszego dnia w pracy, dobrze jest w miarę możliwości łagodnie wchodzić w nowy tryb funkcjonowania. Dobrym rozwiązaniem jest powrót z wakacyjnego wyjazdu przynajmniej dzień przed powrotem na łono firmy. Większość Polaków popełnia błąd planując wyjazd tak, że muszą wrócić do zawodowej codzienności już następnego dnia po przyjeździe do domu.

– Jest coś takiego, jak rozdrażnienie czy wahanie nastroju, wynikające z tego, że nagle z błogości, z plaży rzucamy się od razu w wir obowiązków. Dobrze jest przejść to wszystko stopniowo. Najpierw wziąć dzień wolny lub wrócić z urlopu 1-2 dni wcześniej i spokojnie dostosować się do warunków np. życia miejskiego, jeśli żyjemy w mieście – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.

Psychologowie radzą także stopniowe powracanie do obowiązków w pracy. Nie należy już pierwszego dnia nadrabiać wszystkich pourlopowych zaległości, ale dać sobie trzy dni na powolne zaadaptowanie się do sytuacji, zapoznanie z aktualną sytuacją, zebranie nowych informacji. W te dni szczególnie warto pomyśleć o odpoczynku po pracy, np. spotkaniach z przyjaciółmi, zajęciach sportowych.

– Warto zrelaksować się po pracy. Dobry będzie spacer czy jakiś sport, który pomaga wytwarzać endorfiny. Dobre na łagodzenie takich stresów są także masaże, zwłaszcza twarzy – mówi Katarzyna Kucewicz.

Eksperci radzą też, by bezpośrednio po powrocie z wakacyjnego wyjazdu powstrzymać się od podejmowania istotnych decyzji, zarówno zawodowych, jak i osobistych. Po udanym urlopie człowiek pozostaje pod wpływem hormonów szczęścia , a jednocześnie odczuwa przygnębienie z powodu powrotu do codziennej rutyny. Podjęte w takim stanie psychicznym decyzje mogą być zbyt pochopne. Lepiej poczekać, aż zarówno euforia, jak i pourlopowa chandra osłabną i wtedy na poważnie zabrać się za poważne sprawy.

Zródło: Newseria

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Bądź pierwszym Czytelnikiem, który skomentuje ten artykuł.

Skomentuj

Opublikuj komentarz jako gość.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Amarantus – jak to jeść?
Amarantus – jak to jeść?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Dlaczego szef sprawdza podwładnych?
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Eko-moda: kurtka z 21 butelek
Smaczny start o poranku
Smaczny start o poranku
Pomorze poza sezonem? Tak, to trzeba zobaczyć!
Pomorze poza sezonem? Tak, to trzeba zobaczyć!
Na co komu zmiana czasu?
Na co komu zmiana czasu?
Możesz przewidzieć tylko 10 sekund
Możesz przewidzieć tylko 10 sekund
Naturalne sposoby na pająki
Naturalne sposoby na pająki
Arrow
Arrow
Slider