Praca z domu to zazwyczaj przywilej osób wykonujących wolne zawody. Warto jednak wystarać się u szefa o możliwość realizowania zadań zdalnie, ponieważ ma to szereg zalet, które mogą mieć pozytywny wpływ także na działanie samej firmy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS Mori, aż 73 proc. małych i średnich firm w Polsce przywiązuje wagę do mobilności i możliwości pracy zdalnej. Jednak zaledwie 3 proc. zatrudnionych pracuje z domu. Dla porównania, w Europie Zachodniej wskaźnik jest pięciokrotnie wyższy.

 11 Praca w domu freelancer [yeonghwaryu0   Pixabay]Fot. yeonghwaryu0 Pixabay.com

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Część pracodawców uważa, że bez bezpośredniego nadzoru ich podwładni nie będą wykonywali należycie swoich obowiązków, a kontakt z nimi będzie utrudniony. Z kolei pracownicy obawiają się, że praca z domu może się wiązać z obniżeniem pensji. Tymczasem zalety pracy na odległość, dobrze znanej w międzynarodowych korporacjach jako home office, są bardzo duże. Listę najważniejszych plusów prezentujemy poniżej.

Oszczędność pieniędzy

Oszczędność pieniędzy dotyczy zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Przedsiębiorstwo może zmniejszyć m.in. koszty najmu przestrzeni biurowej. Jeżeli pracujemy z domu, wydajemy mniej pieniędzy na komunikację miejską czy paliwo. Poza tym nie kupujemy przekąsek, lunchów, napojów z automatu itp.

Oszczędność czasu

Ten punkt ściśle wiąże się z pierwszym. Szacuje się, że dojazdy do pracy to strata od jednego do nawet czterech tygodni rocznie, w zależności od pokonywanego codziennie dystansu. Wykonywanie zadań zdalnie wiąże się nie tylko z oszczędnością czasu wynikającą z tego, że unikamy stania w korkach. Na zakupy możemy wybrać się w godzinach, w których sklepy są niemal puste, a na wyprawę do urzędu nie musimy brać dnia wolnego.

Komfortowe warunki pracy

Jeżeli pracujemy w domu, mamy pełny wpływ na to, jak wygląda nasze otoczenie. Możemy sami zdecydować, czy chcemy słuchać radia, czy wykonywać obowiązki w ciszy, pracować przy biurku albo na kanapie. Nie musimy się denerwować, że w pokoju jest za zimno lub zbyt ciepło, ani wbijać się w niewygodny, formalny strój.

Elastyczność, efektywność i dobre zarobki

Praca z domu często wiąże się z elastycznymi godzinami wykonywania zadań. To od nas zależy, czy pracujemy rano czy wieczorem, przez 4 czy 12 godzin. Jest to świetny środek motywacyjny. Jeżeli uda nam się uporać z zadaniami szybko, będziemy mieli więcej czasu wolnego. Jeśli nie jesteśmy na stałe zatrudnieni w jednej firmie, a zarabiamy na zleceniach, sami sobie szefujemy. Nikt nie patrzy nam przez ramię, nie narzuca planu działania. Wbrew pozorom, pracując z domu możemy często zarobić więcej niż na etacie.

Zdrowie

Pracując zdalnie mamy wpływ na to, czy wstaniemy wcześnie rano, czy pośpimy nieco dłużej. Dzięki temu będziemy bardziej wypoczęci. Praca z domu to też mniejszy stres - nie trzeba rano w pośpiechu nakładać makijażu, szukać wyprasowanej koszuli, spieszyć się na autobus, irytować się za kierownicą stojąc w korku, by wkroczyć do biura, w którym panuje gęsta atmosfera.

Zajęcia możemy podzielić tak, aby mieć czas na przerwę, która rzeczywiście pozwoli nam odpocząć. Poza tym zdrowiej się odżywiamy. Zamiast batonika z automatu przegryzionego na szybko przy biurku możemy przygotować sobie normalne śniadanie. Gdy jesteśmy w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, pracujemy efektywniej i jesteśmy bardziej kreatywni.

Aktywność zawodowa w takiej formie niesie ze sobą wiele dobrego, dlatego warto rozejrzeć się za tą alternatywą. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku pracy zdalnej sukces znacznie bardziej niż kiedykolwiek uzależniony będzie od samodyscypliny.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ