Biuro nie musi być miejscem, do którego chodzi się niemal jak za karę. Dobrze zaaranżowana przestrzeń może wyzwalać kreatywność w pracownikach i pomagać w łagodzeniu napięcia związanego z obowiązkami.

 08 zjezdzalnia w biurze google w tel avivieZjezdzalnia w biurze google'a w Tel Avivie

Google – Tel Aviv

Google słynie z niezwykłej dbałości o wystrój i aranżację swoich biur. Jedno z najciekawszych znajduje się w Tel Avivie.

Projekt opracowany został zgodnie ze wskazówkami pracowników, którzy chcieli, aby biuro nawiązywało do lokalnej architektury, atmosfery i tradycji oraz sprawiało wrażenie rodzinnego domu, w którym przebywanie napawa optymizmem.

08 pokoj wypoczynkowy w biurze google w tel aviviePokoj wypoczynkowy w biurze Google'a w Tel Avinie

Blisko połowa powierzchni została przeznaczona na „przestrzeń kooperacyjną”, m.in. sale konferencyjne i miejsca pozwalające na spotkania w mniejszym gronie. Pracownicy mogą odpoczywać w kawiarniach i przy stołach piknikowych. Z podłóg wyrastają drzewka pomarańczowe, a poruszanie się między piętrami przyspiesza i uprzyjemnia... zjeżdżalnia.

08 niebieski pokoj w biurze beats electronicsNiebieski pokój w biurze Beats Electronics

Beats Electronics – Culver City

Beats Electronics to amerykański producent sprzętu muzycznego. Firma została założona przez rapera Doktora Dre i obecnie jest własnością Apple.

Siedziba marki znajduje się w kalifornijskim Beats Electronics. W założeniu ma przypominać uniwersytecki kampus, dzięki czemu pracownicy mogą się poczuć jak prawdziwa wspólnota.

Kolorystyka poszczególnych pomieszczeń wspólnych odgrywa dużą rolę. Sekcje czerwone mają pobudzać do myślenia, wyzwalać kreatywność. Z kolei miejsca niebieskie służą temu, aby się wyciszyć. W budynku nie ma zamkniętych boksów biurowych. Po niektórych ścianach można pisać niczym na tablicy.

08 pracownicy firmy mojang ubrani w formalne strojePracownicy firmy Mojang ubrani w formalne stroje

Mojang – Sztokholm

Założona przez Markusa Perssona firma Mojang w krótkim czasie podbiła rynek elektronicznej rozrywki, a to za sprawą niezwykłej popularności gry „Minecraft”. Szwedzkie przedsiębiorstwo zostało kupione przez Microsoft za 2,5 miliarda dolarów, lecz jego centrala w Sztokholmie ma przypominać o skromnych początkach.

Mojang miało siedzibę w niepozornym apartamencie, dlatego postanowiono, że biura będą przytulne niczym mieszkanie. Równocześnie podczas projektowania wymyślono postać Pana Mojanga, przystojnego, tajemniczego brytyjskiego dżentelmena, wokół którego stworzono żartobliwą narrację mającą natchnąć architektów.

Wnętrza nawiązujące do epoki wiktoriańskiej są pełne wygodnych kanap i foteli. Pracownicy mogą zagrać w bilard. Kupiony w Anglii stół konferencyjny jest wykonany z polerowanego 18 razy mahoniu. Co piątek pracownicy wdziewają eleganckie stroje (często specjalnie przesadne) z okazji jedynego w tygodniu dnia formalnego ubioru.

08 wnetrze biura firmy selgas z widokiem na lasWnetrze biura firmy Selgas z widokiem na las

Selgas Cano – Madryt

Ciekawe i przyjazne dla pracowników biuro nie musi być dużym miejscem naładowanym gadżetami, czego przykładem jest siedziba Selgas Cano. Biuro architektoniczne znajduje się w lesie pod Madrytem i wygląda niczym tuba.

Przeszklenie sprawia, że pracownicy mają wrażenie ciągłego kontaktu z naturą. Na jednym z końców znajduje się ruchoma klapa, która umożliwia wentylację przy wykorzystaniu świeżego, leśnego powietrza.

08 wnetrze biura agencji reklamowej superheroes z wiszacymi kwiatamiWnętrze biura agencji reklamowej Superheroes

Superheroes – Amsterdam

Agencja kreatywna Superheroes postawiła przed specjalistami z Simon Bush-King Architecture & Urbanism trudne zadanie. Firma wynajęła powierzchnię pod biuro tylko na 3 lata, nie mogła i nie chciała inwestować dużo w wystrój. Jak mówią architekci, mieli do dyspozycji budżet, który pozwalał na zaaranżowanie 120 z 480 metrów kwadratowych biura.

W rogach pomieszczenia stworzone zostały pokoje spotkań. Ścianki zostały wycięte z OSB, czyli drewnopochodnej, trójwarstwowej płyty kompozytowej. Można je łatwo zdemontować.

Wnętrze ożywiają wiszące rośliny doniczkowe, a pracownicy mogą korzystać z przesuwanych tablic. Wspólną przestrzeń, na środku której znajduje się stół konferencyjny, można podzielić na kilka sposobów dzięki teatralnym kurtynom.

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Bądź pierwszym Czytelnikiem, który skomentuje ten artykuł.

Skomentuj

Opublikuj komentarz jako gość.
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Mamy za dobrze, mamy za dużo
Mamy za dobrze, mamy za dużo
Kobiety biorą firmy w swoje ręce
Kobiety biorą firmy w swoje ręce
Kto się boi piątku trzynastego?
Kto się boi piątku trzynastego?
Naturalne farby do włosów
Naturalne farby do włosów
O samolotach z drewna i pilotach z żelaza
O samolotach z drewna i pilotach z żelaza
Work-life balance po polsku
Work-life balance po polsku
Agnieszki Bieńkowskiej radość tworzenia
Agnieszki Bieńkowskiej radość tworzenia
Cudowny eliksir z jabłek
Cudowny eliksir z jabłek
Arrow
Arrow
Slider