Czasami wyłączenie telefonu i komputera niewiele daje. Pracoholicy i tak spędzają święta na myśleniu o pracy i obowiązkach służbowych. Psychologowie radzą jednak, by nauczyć się relaksować, bo brak wypoczynku ma destrukcyjny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

01 Boże Narodzenie cynamon śnieg zima [TeriC   Pixabay]Fot. TeriC Pixabay.com

Zdaniem psychologów, jeśli ktoś cały czas myśli o zawodowych obowiązkach i czekających na załatwienie sprawach, to zakładanie, że nie będzie o niej w ogóle myślał przez święta, jest nierealne. Jednym ze sposobów na wprawienie się w nastrój wolnych dni może być wyznaczenie sobie określonych godzin, w których wolno będzie myśleć o pracy, a później stopniowe zmniejszanie poświęcanego na to czasu.

Warto to zrobić, bo nikt nie jest w stanie żyć bez przerwy w stanie ciągłego napięcia psychicznego. Na dłuższą metę jest to nie do uniesienia, a długotrwały stres może doprowadzić do poważnych chorób. Osobom, które poświęcają pracy większość czasu, trudno jednak wykorzystać święta na odpoczynek. Czasami nie pomaga nawet wyłączenie służbowego telefonu czy niekorzystanie z poczty. Są też takie osoby, które wyjątkowo silne zaangażowanie w pracę przenoszą na grunt domowy.

– Przygotowując święta też mówimy, że muszę coś zrobić, muszę to zrobić w określonym terminie i sama, bez proszenia nikogo o pomoc – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu. – Miałam szefową, która w podobny sposób przygotowywała wigilię w pracy – sama wszystko załatwiała, tak jak robiła to zresztą i w domu. Pracownicy i domownicy spokojnie siedzieli, a ona jeździła po sklepach. Przenosiła perfekcyjną czynność z jednej sfery do drugiej, a w efekcie w ogóle nie wypoczywała.
01 Świąteczny luz nie dla każdego [JamesDeMers   Pixabay]Fot. JamesDeMers Pixabay.com

Święta to dobry czas, żeby nie stawiać przed sobą zbyt ambitnych zadań. Perfekcjonizm i obowiązkowość w pracy są zaletą, ale robienie wszystkiego samemu, bez korzystania z pomocy innych, niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Szczególnie, że jakiekolwiek niepowodzenie w realizacji tych zadań jest dodatkowym źródłem stresu.

O efektywny wypoczynek powinni dbać nie tylko pracoholicy. Nie wszyscy potrafią bowiem zrelaksować się podczas kilku dni świątecznych. – Są osoby, które odpoczywają w każdy weekend, więc święta są dla nich okazją do dodatkowego doładowania akumulatorów. Ale człowiek, który w ogóle nie odpoczywał, nie odpocznie także przez te trzy dni. To fizycznie niemożliwe. Czasami, jak pokazują badania psychologiczne, potrzebuje tygodnia, żeby w ogóle przestał myśleć o pracy – wyjaśnia Kielczyk.

A najważniejszym zadaniem na czas świąteczny powinno być spędzenie czasu z drugim człowiekiem. Warto być z najbliższymi chociażby zaledwie przez godzinę, ale aktywnie. W tym czasie nie używamy telefonów komórkowych, nie oglądamy telewizji, nie interesują nas portale społecznościowe. Godzina w relacji z drugim człowiekiem to już jest bardzo dużo. Czasami, jeśli człowiek doświadczy tego w święta, będzie wysłuchany, to będzie chciał tego coraz więcej i coraz częściej.

 

źródło: Newseria

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ