Twój pracodawca wymaga od ciebie, żebyś sprawdzał e-maile poza godzinami pracy? Uważaj – to może się odbić na zdrowiu twoich najbliższych.

praca komputer laptop poczta elektroniczna email

Smartfony pozwalają nam być w nieustannym kontakcie z naszą rodziną, przyjaciółmi i… szefem. Choć czasami wcale tego nie chcemy, również po godzinach pracy, cały czas pracujemy, odpisując na wiadomości, które nasi koledzy wysłali tuż przed wyłączeniem służbowego komputera. Nie mówiąc już o sytuacjach, kiedy przełożony po prostu wymaga, żebyśmy nieustannie byli w trybie czuwania.

W rezultacie ani nie jesteśmy w pracy, ale też nie wypoczywamy. Opublikowane kilka lat temu badania zespołu dr. Williama Beckera z Virginia Tech wykazały, że nie tylko e-maile od szefa poza godzinami pracy są niezwykle stresujące, lecz nawet sama świadomość, iż przełożony oczekuje naszej dyspozycyjności wieczorem lub w weekendy. W ten sposób nie jesteśmy w stanie psychicznie odseparować się od zawodowych obowiązków, co ma wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim są to – co wykazały badania Amerykanów – wypalenie, chroniczny stres i emocjonalne wyczerpanie.

Idąc dalej tym tropem, William Becker, we współpracy dr Liuby Belkin z Lehigh University i Sarah Tuskey z Virginia Tech, postanowił sprawdzić, jak owa niemożność „odpięcia się” od pracy działa na bliskich takiego pracownika.

Uczeni przeprowadzili ankiety wśród 142 par, w których jedna osoba musiała być „pod e-mailem” poza oficjalnymi godzinami pracy. Teoretycznie sytuacja nie wydawała się taka zła: uczeni założyli, że pracownik jest w stanie oddzielić rzeczy ważne od mniej ważnych i wyznaczyć granicę dyspozycyjności, zachowując autonomię i znajdując czas dla bliskich.

Nasze badania ujawniły to, co się dzieje w rzeczywistości: „elastyczne granice pracy” często okazywały się „pracą bez granic”, zagrażając zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu zarówno pracownika, jak i jego rodziny

– dr William Becker.

Zespół uczonych odkrył, że choć „elektroniczna smycz” łącząca pracownika z pracodawcą nie ma wpływu na jakość jego związku i satysfakcję z relacji, to odciska się na zdrowiu jego bliskich. Innymi słowy, partnerzy osób, które nieustannie muszą być w kontakcie ze swoim przełożonym tudzież współpracownikami, nie są zadowoleni ze swojego stanu zdrowia.

– To dość nieoczekiwany efekt uboczny całej tej sytuacji – przyznaje Liuba Belkin z Lehigh University.


źródło: Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)


Komentarze (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ

Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Miodówka Zbyszka – recepta na jesienne wieczory
Domowa wegeta na trzy sposoby
Domowa wegeta na trzy sposoby
E-maile od szefa wpływają na zdrowie twoich bliskich
E-maile od szefa wpływają na zdrowie twoich bliskich
Zakupy w stylu zero waste
Zakupy w stylu zero waste
Polki po godzinach: Facebook i kawa
Polki po godzinach: Facebook i kawa
Słoik śmieci rocznie – zero waste wg Bei Johnson
Słoik śmieci rocznie – zero waste wg Bei Johnson
Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta
Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
Happy food czyli przez żołądek do szczęścia
previous arrow
next arrow
Slider