Nie od dziś wiadomo, że posiadanie zwierzaka daje nie tylko radość i satysfakcję, ale może wpływać kojąco na zdrowie i samopoczucie. Wspomniane zalety przekładają się również na codzienną pracę, zwłaszcza, gdy pupil może przebywać w niej z nami. Świetnie wiedzą o tym pracownicy warszawskiej agencji FIRST Public Relations, gdzie od kilku lat urzęduje również buldożka Dani.

buldog francuski Do pracy z psemFot. Pixabay.com

– Dani, nasza buldożka francuska, jest prawdziwą asystentką – towarzyszy każdemu, kto je lunch w kuchni, odmierza nam rytm pracy chrapaniem i wita gości – mówi jej właścicielka, Luiza Jurgiel-Żyła.

Dani jest psem wziętym z adopcji, więc żeby ułatwić jej adaptację w nowym środowisku, Luiza poprosiła swojego szefa o możliwość przychodzenia do pracy razem z nią. Piotr Czarnowski nie miał wątpliwości, że powinien spełnić jej życzenie. – Dlaczego pozwalam na psa w biurze? Powodów jest tyle, że wolę odpowiedzieć inaczej: nie znajduję ani jednego, dla którego nie chciałbym psa w biurze – mówi szef agencji i kumpel Danuśki. – Pies wpływa kojąco i łagodząco, co ma znaczenie przy naszym burzliwym trybie pracy, do tego integruje, czasem nawet inspiruje. Komunikacja z psem bywa niekiedy lepsza niż z niektórymi specjalistami od komunikacji. Pies ma zdrowy stosunek do życia i jest tyle częścią nas, ile my jesteśmy częścią jego. Kto nie wierzy niech sam spróbuje.

Powyższą opinię wspierają wyniki wielu badań naukowych, które jednoznacznie wskazują, że obecność zwierzęcia w biurze sprzyja obniżeniu poziomu stresu i pomaga rozładować napięcie nie tylko u jego właściciela, ale też wśród innych pracowników. – Nazywam Danutę naszym "pokojem Google". Każdy, kto ma ochotę trochę się zrelaksować, przychodzi do nas, aby ją pogłaskać, nakarmić i oderwać myśli od projektu – opowiada Luiza.

Naukowcy z Central Michigan University wykazali, że obecność psa w pracy zwiększa zaufanie między współpracownikami i poprawia ich morale, a właściciele zwierzaków rzadziej opuszczają dni w biurze. Pozytywnie na ich efektywność wpływa również fakt, że nie muszą stresować się szybkim powrotem do domu do czekającego z utęsknieniem pupila.

– Kiedy Dani jest ze mną w pracy nie muszę się spieszyć do wyjścia, mogę spokojnie skończyć zadanie i zostać chwilę dłużej w biurze – mówi Luiza. – Przed konferencjami prasowymi pracuje jak my – czasem do nocy pakuje z nami press packi, nagrywa materiały itp. Jest to z jednej strony bardzo wygodne, ale z drugiej, gdybym tego nie kontrolowała, mogłabym siedzieć biurze od rana do nocy – dodaje.

Obecność psa w biurze ma niewątpliwe zalety, ale nie będzie wskazana w każdej sytuacji. Wszyscy muszą czuć się komfortowo w towarzystwie szczekającego pracownika, a on sam powinien być dobrze ułożony i nie utrudniać innym pracy swoją obecnością. Dani te te warunki spełnia, ponieważ, jak przekonuje jej właścicielka, jest bardzo grzeczna i większość dnia upływa jej na ulubionych aktywnościach, czyli spaniu i jedzeniu, najczęściej w swoim kojcu pod biurkiem, ale czasem również na kolanach.

– Kiedy wracamy z pracy do domu, Dani wpada w euforię (tak, w przypadku buldoga francuskiego też jest to możliwe) i jak każdy inny pracownik cieszy się z tego, że już jesteśmy w domu – przekonuje Luiza. – Czołga się po ulubionym dywaniku, i biega po całym mieszkaniu na oślep łapiąc każdą z zabawek. W końcu się napracowała – osiem godzin chrapania to nie byle co!

 

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

NA DOKŁADKĘ