Wysłużone koszulki najczęściej lądują w koszu lub stają się materiałem na ścierki, ale przy odrobinie inwencji i umiejętności mogą przeobrazić się w akcesoria lub dodatki do domu. Dywanik, biżuteria, torba na zakupy czy pojemnik na drobiazgi to tylko kilka przykładów kreatywnego upcyklingu koszulek.

13 kolorowa narzuta uszyta ze starych koszulek  Fot. www.starsforstreetlights.comFot. Stars for street lights

Bazą większości prezentowanych projektów jest „koszulkowa wełna”, czyli t-shirty pocięte w różnej grubości paski, z których można wyplatać prawdziwe cuda. Do wykonania innych wystarczy cała koszulka, nożyczki oraz nici.

Narzuta

Koszulki to nie tylko część garderoby, ale często także nośnik wspomnień z miejsc i wydarzeń, w których uczestniczyliśmy. Z takimi pamiątkami wyjątkowo trudno się rozstawać, ale jest łatwy sposób na to, by je zachować i przy okazji zwolnić miejsce na półkach. Wzory wycięte z koszulek można zszyć i wykorzystać do zrobienia kapy na łóżko. Instrukcję znajdziecie tutaj.

Torba nr 1

O tym, że torby wielorazowe są lepsze od foliówek, nie trzeba nikogo przekonywać. W ekotrend zakupowy wpisują się również wysłużone t-shirty. Wystarczy kilka ruchów nożyczkami i podstawowe umiejętności krawieckie, żeby zamienić koszulkę w wygodną, materiałową torbę na zakupy. Po dokładne wskazówki zajrzyjcie tutaj.

13 torby wykonane ze starych koszulek t shirt Fot. InstructablesFot. Instructables

Zabawka dla psa

Grube warkocze zakończone chwostkami cieszą się ogromną popularnością wśród czworonogów, dlatego dostaniemy je w niemal każdym sklepie zoologicznym. Bardzo podobny gadżet można stworzyć samodzielnie, wykonując grubo pleciony warkocz z bawełnianych pasków. W zadaniu pomoże ten tutorial.

Pompony

Tiulowe dekoracje tego typu poleca się do ozdabiania dziecięcych pokojów. W bardzo podobny sposób można wykonać pompony z bawełny, które wyglądają równie pięknie. Efekt będzie jeszcze ciekawszy, jeśli zamiast jednobarwnych pasków wykorzystamy różnokolorowe. Instrukcję wykonania pomponu można znaleźć tu.

13 pompony ze starych koszulek DIY Craftaholics AnonymousFot. Craftaholics Anonymous

Miseczki

Ten projekt wymaga nieco więcej cierpliwości i umiejętności. By uzyskać pożądany kształt pojemnika, bawełniane paski trzeba nie przeplatać, lecz łączyć ze sobą kolorową nicią. Nietypowe naczynie doskonale nada się do przechowywania drobiazgów na toaletce lub w pokoju dziecka. Po szczegółowe wskazówki zapraszamy tutaj.

Dywanik

By zrobić dywanik z koszulek, potrzebujemy dużej ilości bawełnianych pasków, umiejętności plecenia warkoczy, maszyny do szycia oraz sporo wolnego czasu. Efekt jest bardzo miły dla oka (i stóp), a ogromną zaletą dywanika jest możliwość łatwego utrzymania go w czystości. Gdy się zabrudzi, można po prostu wrzucić go do pralki. Wskazówki znajdują się tu.

13 dywanik ze starych koszulek DIY Fot. My PoppetFot. My Poppet

Naszyjnik

Plecionka jest również bazą naszyjnika wykonanego z koszulek. Połączone ze sobą paski materiału w różnych barwach najpierw przeplatamy, a później spinamy klamrą, którą można kupić w sklepach z akcesoriami biżuteryjnymi. Naszyjnik robi się tak.

Torba nr 2

Pierwsza z przedstawionych toreb była - przede wszystkim - praktyczna, natomiast druga przy okazji świetnie się prezentuje. Ażurową torbę z koszulek wyróżniają otwory, dzięki którym noszone w niej warzywa i owoce nie zaparzą się podczas zakupów. Wbrew pozorom, jej wykonanie również jest niezwykle proste. Po instruktaż zajrzyjcie tu.

Fot. Delia CreatesFot. Delia Creates

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

BLOGOSFERA

#diy