We własnym ogrodzie mamy niepowtarzalną okazję ukazania w nim swojego charakteru i zaplanowania każdego elementu w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadał naszemu gustowi. Każde takie przedsięwzięcie powinno zaczynać się od stworzenia projektu – na kartce lub w komputerze.

taras ogrodowy ogrod rosliny projektowanie ogroduFot. Pixabay.com

Im dokładniej na początku zobrazujemy to, co mamy w głowie, tym większa radość przyjdzie po zrealizowaniu całego planu. Już sam fakt, że zobaczymy nasz ogród w ten na wpół rzeczywisty sposób pozwoli nam stwierdzić, czy projekt posiada wady i da nam możliwość naniesienia odpowiednich poprawek.

Czym się kierować?

Słowo klucz, które powinno towarzyszyć nam przez cały czas poświęcony na projektowanie ogrodu, to funkcjonalność. Projekt powinien być tak dopracowany, by zapewniał wygodne korzystanie z całego obszaru ogrodu, a jego pielęgnacja nie nastręczała zbyt wielu problemów. Narzędziem, które może nam pomóc podczas planowania i projektowania jest tzw. analiza potrzeb i możliwości. Sprowadza się to do odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania: czym dysponuję i co chcę osiągnąć?

W pierwszym etapie przeprowadzamy więc pomiar działki, oceniamy warunki i możliwości obszaru oraz szacujemy, ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na nasz projekt. Drugi etap to przygotowanie listy tego, czego chcemy oraz dopasowanie jej do realiów ogrodu i zasobności portfela. Podczas takiej analizy powinno się także oszacować czas, jaki naprawdę uda nam się poświęcić na pielęgnację roślin. Jego złe oszacowanie może skutkować zaniedbaniem działki i rozczarowaniu ogrodem.

Wygląd projektu

O ile nie dysponujemy pustą działką, jako pierwsze na planie powinny znaleźć się stałe obiekty, które już stoją w naszym ogrodzie. Kiedy przygotujemy pierwszy rysunek w prowizorycznej skali, warto zdecydować, jaki rodzaj przestrzeni chcemy stworzyć i co ma w niej dominować. Do wyboru mamy:

  • kwiaty
  • drzewa owocowe
  • warzywa
  • przestrzeń rekreacyjną.

ogrod lezakFot. Pixabay.com

Szukając swojej drogi, można inspirować się tym, co podpatrzyliśmy u znajomych lub w Internecie. Da to nam odpowiedni zestaw rozwiązań oraz uczuli na ewentualne błędy. Dodatkowymi elementami, jakie powinno uwzględnić się w projekcie, są:

  • kącik wypoczynkowy
  • ścieżki ogrodowe
  • miejsce dla dzieci
  • kącik wypoczynkowy

Nawet jeśli jesteśmy wielkimi miłośnikami pracy na grządkach oraz innych zadań pielęgnacyjnych w ogrodzie, to po ciężkim dniu spędzonym na wyrywaniu chwastów każdy potrzebuje chwili wytchnienia. Od tego właśnie jest kącik wypoczynkowy. Za oknem ciepła, letnia pogoda, można więc wyjść i poczytać książkę, leżąc na leżaku. Czasami odwiedzą nas znajomi, więc miejsce, gdzie można rozstawić stół i rozpalić grilla, również jest bardzo ważne. A wkoło cisza, spokój – na drzewach owoce, na rabatkach kwiaty. Mały raj na ziemi...

angielski ogrod planowanie ogroduFot. Pixabay.com

Coś dla dzieci

Przydomowy ogródek to ważna część domu, gdzie wychowują się dzieci. Dobrze jest więc zorganizować jego część tak, by odpowiadała potrzebom najmłodszych. Dodatkowo jest to świetny sposób, żeby pociechę mieć zawsze blisko siebie i na oku. Jeśli w pobliżu miejsca zabaw jest jakiś zbiornik wodny lub zwykłe oczko wodne, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie go lub podczas projektu uwzględnijmy ten wymóg i wyraźnie oddzielmy plac zabaw od niebezpiecznych dla małych dzieci pułapek wodnych.

Ścieżka ogrodowa

Ścieżki są o tyle istotnym elementem, że zapobiegają nadmiernemu zużyciu się trawnika. W dużych ogrodach stosuje się je, by ułatwić dostęp do wszystkich ważniejszych miejsc. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli droga ta przebiega pomiędzy grządkami warzywnymi. Poza tym dobrze zaprojektowane ścieżki mogą stanowić dodatkową ozdobę działki i tym przyjemniej będzie się nam z niej korzystało.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

BLOGOSFERA

#diy