Jazda na rowerze, unikanie niebezpieczeństw, a nawet rozpoznawanie bliskich – właściwa integracja sensoryczna jest podstawą właściwego rozwoju dziecka. Umiejętność precyzyjnej interpretacji bodźców wysyłanych przez zmysły każdy maluch nabywa z czasem, w miarę zdobywania doświadczeń, a w jej rozwoju pomogą samodzielnie wykonane zabawki.

Zabawka sensoryczna Emma Craig via FlickrFot. Emma Craig (via Flickr.com) 

Integracja sensoryczna u większości dzieci odbywa się naturalnie, a jej wspomaganie zapewnia dostarczanie im coraz to nowych impulsów rozwijających zmysły dotyku, wzroku, smaku, równowagi oraz koordynacji. To dzięki temu dziecko jest w stanie zrobić unik przed piłką i rzucić ją w wyznaczonym kierunku, uczy się jazdy na rowerze, cofa dłoń przed gorącą kuchenką, przeciąga sznurówkę przez szlufkę buta i rozpoznaje kształty zabawek.

Niemal każdą codzienną aktywność można zamienić w zabawę sensoryczną, a integrację warto wspierać dodatkowymi gadżetami. Jednym z nich, bardzo prostym do samodzielnego wykonania, jest torba sensoryczna, która rozwija przede wszystkim zmysły wzroku i dotyku.

Do jej przygotowania potrzeba dużej, płaskiej torby z tworzywa, np. sporego woreczka strunowego, miękkiego, płynnego wypełnienia  żelu, mydła w płynie lub oliwki  oraz drobiazgów, które zostaną zatopione w płynie. Można tu wykorzystać drobne zabawki, guziki, rurki, koraliki, sznurówki czy muszelki. Ważne, żeby różniły się kształtem oraz fakturą i nie miały ostrych brzegów, które naruszą torebkę. Do jej wnętrza najpierw wlewamy płynną masę, która powinna być jak najbardziej kolorowa. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie bezbarwny żel, możemy go urozmaicić płynnymi barwnikami do żywności, brokatem czy konfetti. W przypadku olejku krople barwnika utworzą kolorowe kropki na powierzchni płynu, stanowiące dodatkową atrakcję dla dziecka. Do masy wrzucamy przedmioty, a następnie zamykamy szczelnie torebkę starając się wypuścić na zewnątrz jak najwięcej powietrza. Żeby mieć pewność, że opakowanie przypadkowo się nie otworzy, zabezpieczamy zamknięcie grubą taśmą klejącą. Torba sensoryczna jest gotowa do zabawy.

Integracja sensoryczna trwa przez niemal cały okres rozwoju dzieci, ale torby najlepiej sprawdzą się zwłaszcza u najmłodszych, które nie przekroczyły 3-4 roku życia.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

BLOGOSFERA

#diy