Moda na rękodzieło zagościła w Polsce już na dobre. Tworzone samodzielnie dodatki wyglądają niepowtarzalnie, czas więc na donice! Oryginalny efekt i satysfakcja gwarantowane, zatem - Do It Yourself!

Donice ogrodoweFot. Pixabay.com

Sklepy ogrodnicze wypełnione są po brzegi różnego rodzaju donicami. Wybór wzorów, wielkości i kolorów jest ogromny, jednak ceny mogą przyprawić nas o zawrót głowy. Warto zatem puścić wodze wyobraźni, znaleźć wolne popołudnie i samemu stworzyć niepowtarzalne donice za grosze. Gdy nam się znudzą, bez wyrzutów sumienia możemy je wyrzucić lub przerobić na nowe.

Aby oszczędzić wasz czas na szukanie ciekawych i sprawdzonych sposobów na samodzielnie wykonane donice ogrodowe, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, prostych do wykonania pomysłów.

 

Paletowy zawrót głowy

Potrzebne:

 • gruba folia
 • drewniana paleta
 • nożyczki
 • zszywacz tapicerski
 • rękawice robocze

Prawdziwym przebojem ostatnich lat są dodatki ogrodowe wykonane z drewnianych palet. Powstają z nich prawdziwe dzieła sztuki w postaci mebli ogrodowych, półek oraz ogrodzeń. Dlaczego więc nie wykorzystać tej idei do stworzenia wyjątkowej donicy? Wystarczy kilkadziesiąt minut i nasze dzieło będzie gotowe. Należy wybrać drewnianą paletę, która będzie miała jak najmniej sęków i wystających drzazg. Możemy poszukać jej w sklepach budowlanych bądź zamówić przez Internet. Następnie wycinamy w folii kwadraty lub prostokąty, które posłużą nam do uformowania doniczek. Mocujemy je za pomocą zszywacza do kolejnych żeber palety, zachowując estetyczne odstępy. Teraz już tylko robimy otwory służące do odprowadzania wody i możemy przystąpić do sadzenia kwiatów lub ziół. Prawda, że proste? Tego typu donice możemy oprzeć o ścianę domu bądź belkę tarasu, gdzie będą stanowiły bardzo oryginalną dekorację. Ich minusem jest słaba wytrzymałość ze względu na czynniki atmosferyczne. Możemy je wzmocnić zabezpieczając uprzednio odpowiednim impregnatem do drewna.

Skrzynki na kwiaty z palet palety drewniane DIYźródło: designrulz.com

 

Drewniana donica w stylu rustykalnym

Potrzebne:

 • kilka desek
 • biały impregnat do drewna
 • młotek
 • gwoździe
 • piła
 • papier ścierny
 • rękawice robocze

Jeśli chcemy urządzić nasz ogród w tradycyjnym stylu, idealnie sprawdzi się rustykalna donica ogrodowa. Jest ona wykonana z drewna, więc świetnie komponuje się z roślinami różnego gatunku. Wystarczą nam do tego drewniane deski równej szerokości. Możemy kupić je w sklepie budowlanym bądź wymontować na przykład ze starych palet. Za pomocą piły wycinamy dwa dłuższe boki, dwa krótsze oraz spód naszej donicy. Następnie szlifujemy je papierem ściernym do uzyskania w miarę gładkiej i jednolitej powierzchni. Malujemy deski białym impregnatem do drewna za pomocą delikatnych pociągnięć pędzla. Gdzieniegdzie możemy nałożyć go więcej, aby otrzymać efekt cieniowania. Czynność powtarzamy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Po dokładnym wyschnięciu desek zbijamy je gwoździami na kształt donicy. Teraz wystarczy już tylko umieścić w środku rośliny w doniczkach wraz z podstawkami i oryginalna donica ogrodowa jest gotowa. Będzie ona stanowiła idealna ozdobę tarasu, gdzie możemy postawić większą ilość pojemników naprzemiennie ze świecznikami. Dadzą one niepowtarzalny klimat na letnie imprezy. Dzięki odpowiedniej impregnacji donice tego typu są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać, aby nie stawiać ich w miejscach, gdzie na skutek opadów deszczu mogą zostać zabrudzone błotem.

Ogród drewniany kwietnikJudita Appelfeldt - Valkommen Hem 

 Powrót do natury

Potrzebne:

 • zdrowy pień drzewa (do kupienia np. w tartaku)
 • dłuto lub piła łańcuchowa
 • wiertarka
 • cement
 • rękawice robocze

   

Kolejna propozycja to pomysł pracochłonny, ale bardzo efektowny i ekologiczny. Podstawą donicy jest pień drzewa. Ważne jest jednak, aby wybrać zdrowy pień, ponieważ tylko wtedy posadzone w nim rośliny nie będą chorowały i więdły. Nie może mieć więc plam i przebarwień, które mogą być znakiem grzybicy lub innej choroby. Najbardziej pracochłonnym zajęciem jest wydrążenie korytka, w którym będziemy sadzić rośliny. Jeśli dysponujemy piłą łańcuchową, zadanie jest uproszczone. W innym wypadku musimy poradzić sobie za pomocą dłuta. Pień może być ułożony poziomo, wtedy będziemy dysponowali dużą donicą mieszczącą wiele kwiatów. Możemy także przeciąć go na niskie pieńki, które będą miały kształt typowych doniczek. Po wydrążeniu otworów na kwiaty należy wyściełać je cienką warstwą cementu, a po jego wyschnięciu od spodu wywiercić dziury, którymi będzie odprowadzany nadmiar wody. Po wykonaniu tej czynności nie pozostaje nic innego jak stworzenie pięknej kompozycji kwiatowej. Minusem tego projektu jest jego czasochłonność i konieczność użycia cięższego sprzętu, ale wykonana w ten sposób donica będzie stanowiła piękną ozdobę naszego ogrodu przez długie lata.

Kwietnik w pniu drzewa Aaron Wolf via FlickrFot. Aaron Wolf via Flickr.com

Szybkie sposoby na oryginalne donice

Jak widać, istnieje wiele ciekawych pomysłów na donice ogrodowe, które możemy wykonać samodzielnie niewielkim kosztem. Często jednak nie dysponujemy wolnym czasem bądź nie chcemy bawić się w bardziej skomplikowane robótki ręczne. To żaden problem, wystarczy wykorzystać niepotrzebne przedmioty takie jak stare durszlaki, tortownice i metalowe konewki. Wystarczy pokryć ich powierzchnię farbą do metalu w żywym kolorze, zasadzić rośliny i porozstawiać w różnych częściach ogrodu. Będą one przyjemnym i oryginalnym dodatkiem, którego stworzenie nie wymaga dużego nakładu czasu i pracy.


Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem meblowym Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych. W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

 

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

 1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

BLOGOSFERA

#diy