Popiół ze spalonych drewnianych szczap to niesłusznie niedoceniany surowiec o wielu możliwościach praktycznego zastosowania. Najłatwiej mogą go zebrać posiadacze kominków uruchamiający domowe paleniska w jesienno-zimowe wieczory. Wiosną i latem popiół pozostaje po zdrowym grillowaniu i pieczeniu kiełbasek nad ogniskiem. Oto, w jakich rolach odnajdzie się niepozorny szary pył.

co można zrobić z popiołu ognisko

Fot. Pixabay.com

Nawóz do roślin

To najprostszy i wyjątkowo praktyczny sposób na wykorzystanie popiołu, także tego, który powstał w trakcie kulinarnych zabiegów na świeżym powietrzu. Kto ma kompostownik, może dorzucać do niego popiół przez cały rok. Kto nie ma – może wymieszać niewielką ilość popiołu z ziemią do roślin domowych i ogrodowych. Można też wsypać popiół do zagłębienia w ziemi. Drzewny popiół zawiera duże ilości potasu, wapnia i fosforu, za które większość roślin będzie wdzięczna. Wyjątek stanowią rośliny lubiące kwaśną ziemię, ponieważ związki te podwyższają pH gleby.

Straszak na gryzonie i insekty

Ogrodnicy docenią także skuteczność popiołu w zmaganiach z myszami, ślimakami, mrówkami i innymi niepożądanymi insektami. Rozsypany na ich ścieżkach i na glebie popiół skutecznie zniechęci je do zawierania bliższej znajomości z pielęgnowanymi roślinami.

Przechowywane w szafie ubrania, które czekają na swój sezon, można posypać odrobiną pyłu, by w naszej garderobie nie zamieszkały mole. Popiół łatwo daje się wytrzepać z odzieży bez ryzyka jej trwałego pobrudzenia.

Ekologiczne czyściwo

Jedna miarka popiołu i dwie miarki wrzątku, wymieszane w wiaderku i pozostawione na kilkanaście godzin, od czasu do czasu zamieszane, a na końcu przefiltrowane przez płócienną ściereczkę dadzą doskonały środek do czyszczenia szkła, rodowych sreber i biżuterii. A posypane na kilka godzin popiołem plamy z farby na ścianach, kamieniu lub cegłach można usunąć przez przetarcie szczotką. Popiół usunie też znaczną część plam na odzieży, pod warunkiem, że są one świeże. W tym przypadku warstwę popiołu usuwa się kawałkiem białego pieczywa. Do tego celu nie używamy popiołu pozostałego po grillowaniu.

Neutralizator zapachów

Popiół doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy, dlatego warto go użyć np. do utrzymania w czystości kociej kuwety. Z pewnością będzie zdrowszym rozwiązaniem, niż chemiczne proszki. I tak samo skutecznym.

Pogromca zimy

Oblodzone lub oszronione chodniki, podjazdy i ścieżki staną się w mgnieniu oka bezpieczne, gdy posypie się na nie warstwa popiołu. Zawiera on sól, która szybko rozprawi się z tymi nieprzyjemnymi aspektami zimy.

Jest tylko jeden warunek, by powyższe pomysły można było uznać za ekologiczne – popiół powinien powstać na skutek spalenia drewna, które nie zostało potraktowane chemicznymi podpałkami.

A dla odważnych mamy jeszcze jedną wskazówkę – popiół wymieszany w wodzie z gliną, solą, liśćmi herbaty, łuskami ryżu i niegaszonym wapnem to mikstura, dzięki której Chińczycy przygotowują swoje słynne „stuletnie jaja”.

 


Komentarze (0)

Ocena 0 z 5 na podstawie 0 głosów
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Opublikuj komentarz jako gość.
COM_KT_RATE_THIS_POST:
Załączniki (0 / 2)
Udostępnij swoją lokalizację

BLOGOSFERA

#diy